Koje stomatološke procedure su dozvoljene tokom drugog stanja

Categories: uncategorized
Tags: Not tagged

 

Drugo stanje se sa razlogom naziva tako, jer žena prolazi kroz brojne promene. Te promene nisu samo fizički vidljive, već se dešavaju mnogi procesu u njenom telu koji su kompleksni, ali u isto vreme čarobni, jer se tu razvija novi život.

Baš iz ovog razloga, trudnice ne bi smele da zapostave svoje zdravlje, pa što pre treba ako to nisu učinile ranije, da usvoje neke zdravije navike. Zdrava i uravnotežena ishrana, kao i fizička aktivnost, ako je trudnoća uredna, treba da postanu deo svakodnevnice. Na taj način, osiguravate vaše zdravlje, kao i zdrav i pravilan razvoj ploda tokom cele trudnoće.

Odlazak kod zubara tokom trajanja trudnoće ne bi trebao da predstavlja neku prepreku. Sama trudnoća nije razlog kvara zuba. Redovni pregledi kod stomatologa su poželjni, a brojne stomatološke intervencije su dozvoljene i poželjne da se odrade tokom trudnoće, naročito ako je stanje hitno. I dan danas je kod nas zastupljeno mišljenje da trudnice ne treba da idu kod zubara, kako ne bi nanele neku štetu bebi. Međutim, istina je drugačija, jer svako odlaganje odlaska može i mami a i bebi naneti više štete nego koristi.

Pozitivan test kao signal

Čim potvrdite trudnoću, pozovite svog stomatologa i zakažite pregled. Stomatolog će u trudnoći sarađivati sa ginekologom, pa svakako treba da bude upoznat sa zdravstvenim stanjem trudnice. Na kontrole kod zubara treba da idete svaka 3 meseca, ali one trudnice koje povraćaju u trudnoći treba da posećuju stomatologa jednom mesečno.

Želudačna kiselina oštećuje gleđ zuba, pa su takvi zubi skloni propadanju. Zato su redovne stomatološke kontrole kod ovih trudnica ključne, a vaš stomatolog će u tom slučaju možda odlučiti da na vaše zube nanese fluor i tako ih dodatno zaštiti. 

Karijes i vađenje zuba

Karijes se u trudnoći često javlja, a uzroci mogu biti razni, od povraćanja, gingivitisa, pa do lošije oralne higijene. Svaki karijes odmah treba popraviti, jer na taj način neće doći do infekcije. Ako se ne popravi na vreme, zahvatiće i pulpu a kasnije i kost. Tada popravka neće pomoći, već će stomatolog morati da leči kanal korena, a u najgorem slučaju da izvadi zub.

Popravka zuba koji je zahvaćen karijesom je bezbolna, a trudnici se daje lokalna anestezija. Sama anestezija je potpuno bezbedna tokom cele trudnoće, pa je popravka dosta jednostavna intervencija tokom drugog stanja. Isto je i sa vađenjem zuba, samo je neke komlikovane oralno hirurške procedure poželjno ostaviti za kasnije, odnosno za posle porođaja. 

Bezmetalne krunice i trudnoća

Ako imate bezmetalne krunice, one svakako neće predstavljati nikakvu smetnju tokom perioda trudnoće. Oralna higijena, u trudnoći, ali i pre i nakon nje treba biti na visokom nivou. To podrazumeva redovno pranje zuba, i to na pravilan način i upotrebom odgovarajuće četkice za zube. Međuzubni prostor je jako važno redovno čistiti, pa su i zubni konac i interdentalna četkica pribor koji vam je potreban.

Ali ako ste planirali da stavite bezmetalne krunice, ali ste ostali u drugom stanju, važno je da znate da je ova procedura potpuno bezbedna. Jedina prepreka za stavljanje bezmetalne krunice, može biti to što ćete morati da duže vreme sedite u stolici, pa vam može biti neudobno. U tom slučaju, bolje je ovu proceduru ostaviti za kasnije.

Snimanje i beljenje zuba

Danas je tehnologija veoma napredovala, pa je i snimanje zuba tokom drugog stanja potpuno dozvoljeno. Naravno, potrebno je poštovati određene mere zaštite, a u te mere spada nošenje zaštitnog ogrtača. Isto tako podrazumeva se da je aparat ispravan i savremen. Analgetici se smeju davati ženama koje su trudne, jer oni ne ulaze u krvotok pa nikako ne mogu naštetiti bebi.

Štetnije je da majka trpi bol, nego da uzme analgetik. Ali, ipak u toku drugog stanja postoje procedure koje se ne preporučuju, a to je beljenje zuba, jer se koristi visoka koncentracija vodonik – peroksida. Zato je najbolje da se beljenje zuba odloži, odnosno ostavi za period nakon porođaja. 

Bezbedno korišćenje lekova

Lekovi koji sadrže paracetamol, su najbezbedniji za svaku trudnicu, pa njih treba koristiti u terapiji ublažavanja bolova. Međutim, može se desiti da oni ne deluju na bol, pa efekat izostaje. Tada se trudnicama, ali uz konsultaciju sa ginekologom mogu prepisati neki drugi analgetici, kako bi bol prestao.

Kada su u pitanju antibiotici, odnosno njihovo korišćenje u toku trudnoće, ako trudnica nema nikakve alergije mogu se koristiti. Uglavnom se najviše preporučuju oni antibiotici iz grupe penicilina i cefalosporina. Ako trudnica ima neke zdravstvene tegobe, od ključnog je značaja da njen ginekolog i stomatolog sarađuju, a sve u najboljem interesu trudnice, kako bi beba bezbedno došla na svet. 

 

No comment.


Please login to post a comment