Pozajmljujete li od komšija?
Gost bloger: Mamin svet.
Da li ste se ikada pojavili kod komšinice da tražite malo šećera ili prašak za pecivo? Koncept pozajmljivanja od suseda, tako raširen u vreme kada prodavnice i hipermarketi nisu bili na svakom ćošku, pao je u zaborav. Do nedavno, kada je svetska kriza inspirisala ljude širom sveta, da uprkos konzumersko – potrošačkom svetu u kojem živimo, potražimo nove načine uštede. Jedan od njih je koncept pozajmljivanja, iznajmljivanja i razmene zahvaljujući društvenim mrežama, ili ono što opisuju Rejčel Bostsman i Ru Rodžers u knjizi ” Što je moje tvoje je”, kao rastuće zajedničko trošenje (collaborative consumption). Nije više pitanje šta trošimo, već na koji način trošimo.
Nemojte posedovati - podelite!
Time magazin u članku posvećenom ovom rastućem trendu, svrstava ovakav način razmišljanja i čitav pokret u jednu od 10 stvari koja će da promeni svet. Ne posedovati, već pozajmljivati, osnovni je moto ljudi, koji i na ovakav način pružaju otpor konzumerizmu koji je prevazišao sve mere.
Osim što je evidentno da se na ovaj način sprečava gomilanje i nepotrebno posedovanje stvari, zajedničko trošenje ima još jednu prednost – u svetu gde često nemamo pojma ko su nam komšije, ko živi iznad nas ili u ulici, razmena stvari, čak i sa nepoznatim ljudima koje ste upoznali preko interneta, daje neku novu notu međuljudskim odnosima – moramo da verujemo i da nam veruju. I ne samo to – ako manje kupujete, manje ćete imati problema sa odlaganjem, prostorom i organizacijom. Savršeno rešenje za velike gradove gde svi imamo mnogo ljudi u komšiluku, a malo prostora za odlaganje, piše Time.
Ovaj pokret dobija sve više poklonika u svetu, a nadamo se da će jednom zaživeti i kod nas. Autori knjige kažu da se cela ideja dobrim delom zasniva na društvenim mrežama i njihovom principu deljenja i širenja. Osim što omogućava da se uštedi vreme, novac i pojednostavi život, zajednička potrošnja takođe nas od pasivnog konzumera pretvara u aktivnog saradnika.
Pogledajte neke od sajtova gde funkcioniše princip pozajmljivanja, iznajmljivanja i razmene.
- Sharesomesugar
- Swapstyle - sajt za one stvari koje kupite, koristite jednom i shvatite da vam ne odgovaraju
- Bookmoch – sajt za razmenu knjiga
- Sharehood.org
Da li bi i vi mogli da funkcionišete po ovom principu? Šta bi pristali da razmenjujete – dečije igračke, vašu garderobu, i garderobu vaših mališana? Sitnice za kuću? Da li bi delili auto?
Autor teksta: http://www.maminsvet.net
-
trampi Aug 14, 2012. at 10:18 AMOdlican tekst, a evo i jednog domaceg sajta da upotpunite listu, koji se bavi istom tematikom http://www.trampi.rs
Please login to post a comment