Ako putujete kolima na odmor...
... proverite koja dokumenta su vam neophodna i kojih pravila morate da se pridržavate.
ozači iz Srbije ne moraju više da nose zeleni karton za putovanje automobilom u zemlje Evropske unije i u regionu, osim u Makedoniji i Bosni i Hercegovini, kaže Zorica Bilibajkić iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Srbija je od 1. januara 2012. godine potpisnica multilateralnog sporazuma tako da je obaveza posedovanja zelenog kartona, koji reguliše osiguranje vozila, ukinuta za gotovo sve zemlje.
"BiH i Makedonija nisu potpisale taj sporazum i za ove dve zemlje još uvek je neophodan zeleni karton, pa je na primer za putovanje u Grčku preko Makedonije ili u Crnu Goru preko BiH neophodno izvaditi taj dokument iako nije potreban u Grčkoj i Crnoj Gori", kaže Bilibajkić.
Zeleni karton je, takođe, neophodan i za neke zemlje za koje se vozači uglavnom ne odlučuju da putuju automobilom, kao što su Rusija, Belorusija i Ukrajina.
"Vozači mogu da izvade zeleni karton u osiguravajućem zavodu u kojem je vozilo osigurano prilikom registracije, a potrebno je da se ponese polisa obaveznog osiguranja, saobraćajna dozvola i plati 2.000 dinara", navodi Bilibajkićeva.
Od ostalih dokumenata neophodna je međunarodna vozačka dozvola za Makedoniju, Grčku, Italiju i Nemačku, dok u zemljama u okruženju uglavnom nije potrebna - u Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Bilibajkićeva ističe i da međunarodna vozačka dozvola može da se izvadi u bilo kojoj poslovnici AMSS-a u Srbiji, a potrebne su dve fotografije, lična karta ili pasoš, vozačka dozvola i 2.000 dinara.
"Međunarodna vozačka dozvola je prepis nacionalne vozačke dozvole i važi tri godine od izdavanja, ukoliko nacionalna vozačka dozvola ne ističe ranije", kaže Bilibajkićeva.
Često je potrebna i dozvola za upravljanje tuđim automobilom, za vozila kupljena preko lizinga ili tuđe vozilo u inostranstvu.
Taj dokument, takođe, izdaje AMSS u svojim poslovnicama i da bi se dobio potrebno je da dođe korisnik automobila sa pasošem i da bude vlasnik prisutan sa ličnom kartom i saobraćajnom dozvolom, a cena takve dozvole iznosi 1.500 dinara.
Ukoliko je u pitanju lizing, onda se donese potvrda ili ugovor u kojima je lizing kuća naznačila da se tim automobilom može putovati u inostranstvo, a ako vlasnik nije u mogućnosti da bude lično prisutan prilikom izdavanja tog dokumenta onda je potrebno da se donese ovlašćenje overeno u sudu ili opštini, na kojem je navedeno da određena osoba može da upravlja tim vozilom u inostranstvu.
Na osnovu tog ovlašćenja se izdaje dokument AMSS-a koji je validan van granica Srbije, a isto važi i za Crnu Goru i to ovlašćenje važi godinu dana od trenutka izdavanja.
Bilibajkićeva ističe i da svi naši građani koji su Crnoj Gori duže od 24 sata moraju tamo da prijave boravak.
"Dobili smo saopštenje od crnogorskog Ministarstva održivog razvoja i turizma, u kojem se kaže da je sada potrebno na graničnim prelazima prilikom izlaska iz Crne Gore pokazati potvrdu o prijavi boravka", kaže Bilibajkić.
Ukoliko su to turisti prijava će se regulisati preko onoga ko je izdavalac smeštaja, ako neko ide kod prijatelja u goste ili boravi u svojoj kući, onda je dužan da se prijavi i da tu potvrdu o prijavi boravka pokaže prilikom izlaska iz Crne Gore.
Za Crnu Goru je dovoljno da imate ličnu kartu, svejedno da li staru ili novu, a može i pasoš. Ako deca idu sa jednim roditeljem van Srbije onda je obavezno da drugi roditelj da saglasnost koja je overena u opštini, što važi za Crnu Goru i sve ostale zemlje.
Ako baka i deka vode decu onda oba roditelja potpisuju saglasnost, a ukoliko dete još nije krenulo u školu potrebno je poneti zdravstvenu knjižicu i izvod iz matične knjige rođenih. Ako je dete školskog uzrasta onda treba poneti i neki dokument u kojem postoji fotografija, a pre svega đačku knjižicu.
Što se tiče opreme, potrebno je sve kao i u Srbiji, osim protivpožarnog aparata koji je obavezan u automobilu u Grčkoj, Rumuniji i Bugarskoj, dok je u Makedoniji i BiH obavezan samo ako je automobil na naftu i gas.
Automobili sa TNG bocama moraju da imaju atest kako u Srbiji tako i van granica.
Bilibajkićeva upozorava vozače da se pridržavaju propisa jer su kazne "paprene", čak i u nekim zemljama u okruženju.
Kada krenete na put, ne zaboravite da je u kolima obavezan i Izveštaj o saobraćajnim nezgodama namenjen saobraćajnim udesima sa manjom štetom.
Taj dokument služi da policija ne bi morala da izlazi na mesto udesa i ukoliko može da se postigne dogovor između dve strane popuni se izveštaj i na osnovu njega se posle naknadi šteta.
Autor: (Tanjug, Mondo.rs)
Prijavite se da biste objavili novi komentar