Srpska produktivnost - da li radite (uopšte) u januaru?
Većina preduzeća počela godinu mini godišnjim odmorom – svaka druga firma spaja novogodišnje i božićne praznike.
U pokušaju da nadoknade bar deo zarade koja je zbog besparice izostala u proteklih 12 meseci, ugostitelji su organizovali reprizu novogodišnjeg slavlja.
Dok se većina odmara, ugostitelji su u petoj brzini u pokušaju da nadoknade bar deo zarade koja je zbog besparice izostala u proteklih 12 meseci.
"Novogodišnji praznici se ne spajaju. Svi mi radimo tih dana da bismo ugostili one koji će biti u hotelu", kaže Goran Marković iz niškog "Srbijaturista".
Većina će se odmarati – i oni koji zvanično nisu spojili praznike radiće skraćeno i po dežurstvima, a ostali će na posao posle Božića.
Rade Gromović iz "Zastava oružja" smatra da je to fer prema svim zaposlenima, posebno u proizvodnji, koji su, kako ističe, u prošloj godini izneli veliki teret.
Miroljub Radovanović iz preduzeća "Jela" u Jagodini kaže da su zbog smanjenog obima posla i zime koja je došla spojeni Nova godina i Božić.
Papreni neradni dani
Preduzetnici kažu da ih jedan neradni dan košta 17 miliona evra, dok stručnjaci tvrde da spajanjem praznika privreda ne gubi mnogo.
"Da srpska privreda radi troškovi bi bili veliki. Ovako možda nije loše, jer će se uštedeti na troškovima za struju. Ne treba ohrabrivati ovakve poteze, ali kad je situacija takva, efekti nisu strašni", smatra finansijski konsultant Nebojša Katić.
Prema rečima ekonomiste Miroslava Zdravkovića, većina zemalja u svetu ima više državnih praznika nego Srbija. "Shodno tome, manje je bitno spajanje praznika od samog učinka. Ako neko inače ne radi na poslu, sa tih sedam dana koje dobije slobodno, ni na koji način neće oštetiti ukupnu produktivnost", ocenjuje Zdravković.
Koliko gubi država Vlada nije izračunala ali, kažu, to je nedopustiva šteta.
- Svaki izgubljen dan ne može da se nadoknadi u zemlji koja ima 26-27 odsto nezaposlenih. Ne možete dozvoliti sebi luksuz da ne radite, upozorava državni sekretar Ministarstva finansija i privrede Vlajko Senić.
Bez obzira na različita mišljenja o tome da li treba spajati praznike i koliko to šteti ionako nejakoj srpskoj privredi, činjenica je da statistika svake godine u januaru beleži pad proizvodnje od 20 odsto u odnosu na ostale mesece.
Economy.rs
Пријавите се да бисте објавили нови коментар