Zaduživanje srbije dramatično raste

Категорија: Aktuelno
Тагови: Fiskalna Konsolidacija, Monetarna Stabilnost, Inflacija, Spoljnotrgovinski Deficit

Član Saveta guvernera Narodne banke Srbije Miladin Kovačević upozorio je danas da je veliki problem to što zaduživanje naše zemlje dramatično raste i naglasio da se kriza duga može prevazići pokretanjem "opšteg fronta reformi" u oko 20 ekonomskih i društvenih segmenata.



"Zaduživanje vodi ka neodrživosti duga u 2014. i 2015. godini, jer se stopa njegovog servisiranja penje na 40 do 45 odsto", odnosno toliki su anuiteti u odnosu na celokupan izvoz robe i usluga", rekao je on u Novom Sadu, na konferenciji posvećenoj merama za izlazak iz krize i izazovima od 2013. do 2020. godine.

Naglasivši da nam bez korenitih i širokih reformi perspektiva nije sjajna, Kovačević je podsetio da je dug naše zemlje u ovoj godini veći od dve milijarde evra i dodao da je planirano da spoljni dug dogodine bude od 1,5 do 1,6 milijardi evra, plus unutrašnje zaduživanje.

Ocenjujući da je stanje javnog sektora "generator svih slabosti", Kovačević je naglasio da je reforma te oblasti osnovna pretpostavka za trajnu konsolidaciju, u prvom redu fiskalnog sektora, a onda i ukupne privrede odnosno ekonomije naše zemlje.

Najvažniji cilj reforme javnog sektora je konsolidovanje javnih finansija a među ključnim merama za prevladavanje krize su podsticanje državnih investicija, podrška izvoznoj privredi i zapošljavanju, očuvanje socijalnih funkcija države i produbljavanje finansijskog tržišta kroz korporativizaciju i privatizaciju u javnom sektoru, rekao je Kovačević.

Kao glavne karike reforme on je naveo rasterećenje rada i angažovanog kapitala pre svega u proizvodnim delatnostima, decentralizaciju ostvarenu kroz autohtone prihode od renti, "emancipaciju penzionog fonda", reformisanje korišćenja gradskog građevinskog zemljišta, privatizovanje javnih preduzeća i racionalizaciju administracije.

Kovačević je ocenio da fiskalna strategija, koju je ove nedelje usvojila Vlada Srbije, predstavlja "snažan zaokret ka jačoj fiskalnoj konsolidaciji" jer se naša zemlja, kako je ponovio, opasno približila "fiskalnom zidu", odnosno granici održivosti našeg duga.

Govoreći o osnovnim ekonomskim i privrednim pokazateljima, Kovačević je ocenio da do kraja ove godine niće biti izvesnih znakova oporavka ali je napomenuo da je usporena neravnoteža koja je "vukla ceo system u bankrot".

Uspostavljena je monetarna stabilnost uprkos inflaciji koja će na kraju godine dostići 13,9 odsto, kazao je Kovačević i napomenuo da je industrijska proizvodnja za deset ovogodišnjih meseci pala 3,2 odsto a pad u prerađivačkoj industriji je 3,6 procenata u odnosu na isti lanjski period.

Prognozirano je da će do kraja godine Srbija ostvariti izvoz robe od oko 8,7 milijardi evra, što je oko tri odsto više nego lane dok će u isto vreme vrednost uvoza dostići 14,5 milijardi evra.

Taj spoljnotrgovinski deficit iznosi 18 odsto bruto domaćeg proizvoda, koji će ove godine dostići 29,7 milijardi evra što je, kako je napomenuo Kovačević, realan pad od 2,5 procenata.

Tako visoka stopa inflacije nije posledica tražnje nego poskupljenja hrane zbog suše, fiskalnih mera poput podizanja PDV-a, akciza i rasta cena energenata, rekao je Kovačević i dodao da se očekuje da bi smirivanje inflacije moglo da usledi najverovatnije u drugom kvartalu iduće godine.

Skup na kojem su ekonomski stručnjaci govorili o merama za izlazak iz krize i izazovima, prioritetima i rizicima s kojima će se suočavati Srbija i Vojvodina u periodu od 2013. do 2020. godine, organizovala je pokrajinska Agencija za ravnomerni regionalni razvoj pod pokroviteljstvom Vlade Vojvodine i Austrijske agencije za razvoj.

 

Economy.rs

Нема објављених коментара.


Пријавите се да бисте објавили нови коментар