Vozači, čuvajte se kazni u inostranstvu
Ako automobilom krećete put Hrvatske, ne "ablendujte", jer ako svetlosnim ili zvučnim signalom "razgovarate" sa drugim vozačima, rizikujete kaznu od oko 270 evra. Zato je bitno, pre polaska na put u inostranstvo, da se dobro raspitate ne samo šta vam sve treba od dokumenata i opreme, već i kakve vas kazne vrebaju, pišu "Novosti".
(Beta)
Jedan od neophodnih dokumenata, u velikom broju zemalja je i međunarodna vozačka dozvola. Izdaje je Auto-moto savez Srbije po ceni od 2.000 dinara i rokom važenja od tri godine od dana izdavanja. Naravno, osim u slučaju da vam ranije ističe nacionalna vozačka dozvola.
Ovaj dokument vam neće tražiti u Austriji, Bosni, Bugarskoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, pa ni u Grčkoj ako imate staru vozačku dozvolu.
Ako imate novu dozvolu tražiće vam na uvid međunarodnu dozvolu. Ovu dozvolu zahtevaće i u Makedoniji i Turskoj, na primer.
Bez "zelene karte" možete kolima u Austriju, Bugarsku, Belgiju, Češku Republiku, Kipar, Nemačku, Španiju, Estoniju, Francusku, Grčku, Mađarsku, Italiju, Irsku, Luksemburg, Litvaniju, Letoniju, Maltu, Holandiju, Portugaliju, Poljsku, Rumuniju, Švedsku, Slovačku, Sloveniju, Hrvatsku, Švajcarsku (uključujući Lihtenštajn), Andoru, Norvešku i na Island.
Na osnovu sporazuma Srbije i Crne Gore o međusobnom priznavanju polisa obaveznog osiguranja ovaj dokument vam nije potreban ni kada putujete u Crnu Goru.
Posedovanje "zelenog kartona" je obavezno kada se ulazi na teritoriju Rusije, Belorusije, Ukrajine, Moldavije, Turske, Izraela, Irana, Makedonije, Albanije, BiH, Tunisa, Maroka.
Da bi se dobio ovaj dokument potrebno je poneti polisu obaveznog osiguranja na uvid, saobraćajnu dozvolu i spremiti još 2.000 dinara. Rok važenja je dok traje i polisa obaveznog osiguranja.
Ukoliko se vozilo ne vodi na vas, bilo da je reč o članu porodice, prethodnom vlasniku, ili, na primer, vozilu kupljenom na lizing, neophodan je još jedan dokument.
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu se izdaje na obrascu utvrđenom od strane međunarodnih organizacija AIT i FIA. Cena dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu je 1.500 dinara.
I ovaj dokument možete nabaviti u prostorijama AMSS, ukoliko na uvid donesete važeću ličnu kartu vlasnika vozila, pasoš korisnika vozila, saobraćajnu dozvolu za vozilo...
Ne zaboravite da su kazne za saobraćajne prekršaje, bilo gde u svetu, znatno više nego u Srbiji i da vam apsolutno niko neće "progledati kroz prste". U nekim zemljama, poput Hrvatske, rizikujete da vas pošalju i kod sudije za prekršaje.
Kazne, posebno za vožnju u alkoholisanom stanju i prekoračenje brzine, su prilično visoke, a u zavisnosti od težine prekršaja i ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju kreću se od 20 pa do nekoliko stotina, čak i hiljada evra.
U Hrvatskoj je kazna za prekoračenje brzine do deset kilometara na čas u naseljenom mestu 300 kuna (jedan evro je oko 7,5 kuna), od deset do 20 km/čas - 500 kuna, od 20 do 30 km/čas 1.000 kuna.
Kazna za prisustvo do 0,5 promila alkohola u krvi je 700 kuna, od 0,5 do jednog promila je od 1.000 do 2.000 kuna, dok se kazna za više od 1,5 promila alkohola u krvi kreće od pet hiljada do 15.000 kuna.
U Hrvatskoj se naplaćuje i nevezivanje pojasa - 500 kuna, a prolazak kroz crveno svetlo od 2.000 do 5.000 kuna.
U Grčkoj prekoračenje brzine do 20 km/čas košta 32,5 evra, dok je prekoračenje brzine preko 40 km/čas 155,50 evra.
Za nevezivanje pojaseva Grci će vam uzeti 83 evra, a za prolazak kroz crveno svetlo 167 evra.
Vožnja u alkoholisanom stanju u Grčkoj se kažnjava sa 78 evra, ukoliko vozač u krvi ima između 0,5 i 0,8 promila alkohola, 156 evra ako je procenat alokohola između 0,8 i 1,1 promila i čak 625 evra ako je taj procenat preko 1,1 promila.
Autor: Mondo.rs
Пријавите се да бисте објавили нови коментар