Šefice iz pakla - mit ili stvarnost?

Категорија: Biznis
Тагови: Sef, Šefica, Đavo Voli Pradu, Alfa Mužjak

Hladna, nemilosrdna šefica koja vam zagorčava život od devet do pet, a neretko i van radnog vremena, ljubaznošću naučnika Stainesa, Jayaratnea i Tavrisa, dobila je 1973. čak i ime – matica.

No nova studija sugerira da je arhetip matice daleko manje prisutan u stvarnom životu nego što bi mediji i industrija zabave hteli da vjerujemo. Istraživanje, koje je sproveo Catalyst, neprofitna organizacija koja se fokusira na širenje poslovnih mogućnosti za žene, pokazalo je da većina žena ne doživljava svoje podređene saradnice kao konkurenciju koju treba zgaziti. Umesto toga, žene na višim pozicijama manje iskusne žene doživljavaju kao potencijalne saradnice čiji će talent češće od muških šefova podsticati kroz neformalno ili formalno mentorstvo.



- Pokušavali smo da istražimo mentorišu i razvijaju li šefovi nove generacije koje će ostati iza njih, kaže Kristin Silva, autorka istraživanja na studiji za Huffington Post. Odgovor je, čini se, potvrdan.

U studiji je praćen razvoj karijere 742 muških i ženskih MBA-ovca s velikim potencijalom koji su radili na nekoliko različitih područja od 2008. do 2010. Ispitani o pomoći koju su dobijali tokom godina u karijeri, uključujući i neformalno mentorstvo i intenzivnije 'sponzorstvo' (koje uključuje rad s obično moćnim saveznikom koji se aktivno bori za napredovanje u karijeri pojedinca kojeg sponzoriše).

U izveštaju pod nazivom High Potentials In The Pipeline: Leaders Pay It Forward tvrdi se da je velik broj šefova koji sada razvijaju nove talente bio samo u svojim početničkim danima mentorisan.

Iako izveštaj koje je objavio Catalyst ističe da je velik broj žena uključen u mentorisanje podređenih, ideja o matici ostaje netaknuta u popularnoj kulturi. 'Loša šefica? Možda boluje od sindroma matice?', glasio je naslov na stranici Todaya u aprilu 2011. 'Zašto vam šefica matica neće nikad pomoći?', pisao je CBS News u junu 2011, a Daily Mail je upozoravao 'Čuvajte se šefice-matice: s njom je posao pakao'.

U eseju pod naslovom 'Zašto bih radije radila za muškarca' novinarka Forbesa Suzana Breslin sugerisala je da bi žene generalno trebale izbegavati druge žene na radnom mestu. Breslin je napisala: 'Umorni ste od ženske ljubomore na radnom mestu? Većina je žena imala iskustava sa ženskom šeficom koja joj nije dopustila da napreduje, jer bi joj moć tada bila ugrožena. Možda se možete uvrediti što vas muškarac vidi kao manju pretnju, ali to vam može omogućiti napredovanje.

Ipak, najbliži muški ekvivalent matici - alfa mužjak - retko se predstavlja kao posebna pretnja karijernom usponu suprotnog posla. CNN je moćne muškarce podelio u četiri kategorije: zapovednici, vizionari, stratezi i izvršitelji, popisavši mnoge pozitivne osobine koje dolaze zajedno s karakteristikama alfa mužjaka. S druge strane, matica se opisuje kao emocionalno nepredvidljiva, tašta, sklona stvaranju klika, oštrog jezika, laka na pretnjama.

Gail Evans, autorka knjige 'Igrajte kao muškarac, pobedite kao žena', tvrdi da mnoge žene na višim pozicijama pomažu ženama. 'Ipak, one minute kad vidimo ženu koja to ne radi etiketiramo je kao maticu.' Evans kaže da je matica generacijski stereotip. 'Mislim da su matice bile prisutnije kad nije bilo puno karijernih prilika za žene. Tada su žene morale žrtvovati puno toga da bi dobile vodeće pozicije, njihov život bio je posao, pa su istinski verovale da mlade žene moraju očvrsnuti odričući se i pateći poput njih. Ali kako je sve više žena osvojilo srednje ili visoke rukovodeće položaje, taj se arhetip učvrstio više u kulturnim stereotipima nego u stvarnosti', ističe Evans.

Bez obzira na maticu i alfa mužjaka, izveštaj Catalysta pokazuje da muškarci i žene podjednako trebaju preuzeti aktivni interes za razvoj muških i ženskih potencijala, jer tada korist imaju i mentor i mentorisani i sama organizacija. (Economy.rs

Нема објављених коментара.


Пријавите се да бисте објавили нови коментар
teslio
Blogovi, grupe, prijatelji, slike...