Čišćenje organizma na balkanski način

Kategorija: Glavna
Tagovi: Detoksikacija, Organizam, Čišćenje, Balkanoterapija

Glavobolja, malaksalost i konstantan umor samo su neki od simptoma na koje se ovih dana žali veći deo populacije. Da bi se izbegli, trebalo bi smanjiti unos hrane koja otežava varenje i pribeći malim trikovima za detoksikaciju.


Guliver/Getty Images

Mnogi za praznike znaju da preteraju sa unosom hrane, pa imaju problema sa bolovima u stomaku danima posle toga, dok drugi baš tada shvate da su usamljeni i nezadovoljni svojim životom. 

U rešavanju tegoba sve češće se pribegava i detoksikaciji organizma, kako bi se telo "očistilo" od viška kilograma i loših stvari koje su konzumirane, piše "Politika". 

U periodima kada organizam preopteretimo hranom, tečnošću i neredovnim snom potrebno je posvetiti mu malo pažnje da bismo ga doveli u ravnotežu. 

Idealan način čišćenja organizma je detoksikacija na balkanski način, kaže šef Katedre za ekološko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Leskovcu doktor Staniša Stojiljković.

U svojoj metodi detoksikacije organizma nazvanoj "balkanoterapija" ovaj stručnjak primenjuje dugogodišnja znanja o lekovitim svojstvima prirodnih resursa koje nam nude naše podneblje i tradicija..

Ova "popravka" organizma podrazumeva smanjenje hrane koja isuviše opterećuje digestivni trakt i jetru. To su slatkiši, sokovi, peciva i slane grickalice, previše mesa, mlečnih proizvoda - posebno sireva, previše termički prerađenih žitarica. 

"Oni zahtevaju previše vode za preradu. Zato treba za doručak pojesti kombinaciju svežeg povrća, maslina, hladnoceđenog ulja i kaše koja se pravi od sirovih badema i lešnika koje potopimo u toploj vodi da nabubre, a zatim mikserom sameljemo sa malo vode. Posle svakog obroka treba se uzdržavati od velike količine tečnosti, hrane, slatkiša, voća. To je potrebno za pravilno funkcionisanje sistema prerade hrane", istakao je doktor Stojiljković.

Glavni obrok treba da počne konzumiranjem sveže salate, bez mnogo sirćeta i hleba, a u periodu čišćenja organizma treba izbegavati uzimanje čorbe i supe u okviru glavnog obroka, jer se one teško vare i povećavaju zapreminu hrane. 

Uz obrok može da se popije jedan do dva decilitra crnog vina. Glavni obrok treba da čini manja količina mesa, ribe, proizvoda na bazi soje, mahunarki, grilovanog ili dinstanog povrća, a ne treba ići na spavanje neposredno posle obroka.

"Vreme oporavka organizma ovakvom kombinacijom hrane treba da bude do dve nedelje, a potom se osoba može vratiti na uobičajeni jelovnik poštujući pravilo da se stalno ne treba prejedati i nalivati, kao i da se dva do tri sata posle obroka ništa ne konzumira", dodao je doktor Stojiljković.

 

(Mondo.rs)

Nema objavljenih komentara.


Prijavite se da biste objavili novi komentar
tbloger
Blogging is my passion...