Predizborna kampanja 2012: najskuplja u istoriji srbije
Nedavno završena predizborna kampanja bila je najskuplja do sada, 80 odsto izveštaja o izborima na radiju i televiziji pozitivno je tretiralo stranke i njihove lidere, a važnih tema gotovo da u medijima nije ni bilo, ocenjeno je danas na konferenciji o monitoringu medija u periodu april-maj.
Učesnici konferencije, koji su predstavili istraživanje Fondacije Konard Adenauer, složili su se da je autocenzura apsolutni pobednik minulih izbora.
Profesor Fakulteta političkih nauka Miroljub Radojković istakao je da su novinari tokom kampanje bili inertni i pokazali "jednu vrstu manifestacije autocenzure prema onima koji su do sada bili na vlasti i onima koji će možda doći".
On je dodao da u izveštajima na radiju i televiziji nije bilo kritičke distance prema strankama i njihovim liderima, te da je zato 80 odsto izveštaja o njima bilo pozitivno.
Radojković je rekao da je ipak nekoliko stvari tokom ove predizborne kampanje promenilo u odnosu na 2008. godinu: tada je ukupno izmereno vreme političke promocije trajalo više od 10 dana a ovog puta smanjeno je za oko šest puta.
"Ukupno vreme je iznosilo jedan dan, 14 sati i 16 minuta. Kampanja je koštala 34 miliona evra, odnosno šest puta više od sume koje su stranke dobile za tu svrhu iz budžeta - pet miliona", istakao je Radojković.
On je podsetio da je najveće rashode za političko oglašavanje prijavio URS - 620 miliona dinara, pa koalicija "Izbor za bolji život" - 425 miliona dinara.
Sledi koalicija "Pokrenimo Srbiju" sa 209 miliona dinara, dok ima i onih, kako je dodao, koji su rekli da nisu potrošili ništa - SPS, SVM, Dveri i LSV.
Prema njegovim rečima, predizbornu kampanju karakteriše i prvi put pojava negativne kampanje, koja nije bila usmerena na teme oponenta nego na ličnost.
Novinarka Tamara Skroza, koja je istraživala štampane medije istakla je da su izveštaji u njima bili diktirani od strane lidera stranaka i da novinari nisu postavljali konkretna pitanja kako će političari ostvariti svoje programe, ukoliko dođu na vlast.
Glavna tema u štampanim medijima, kako je ocenila, bile su postizborna matematika i koalicioni dogovor nakon izbora.
Ona je istakla da su u predizbornoj kampanji izostala "važna pitanja" poput Kosova i Metohije, evropskih integracija, a da teme o aferama koje su potegli pojedini političari, nisu "isterane" do kraja.
"To pokazuje da su političari diktirali teme medijima", rekla je Skroza i dodala da se stranke u kampanji nisu gotovo ni malo bavile pitanjem mladih i žena.
Istraživanje je pokazalo da su na televiziji najdominantniji bili reklamni spotovi dve stranke - DS i SNS, a da ih slede URS i LDP.
Autor: Economy.rs
Please login to post a comment