Ресурси који се могу користити у настави историје
Увод
Ресурси могу бити визуелни (штампани, иконички и просторне аналогије), аудиовизуелни (филмови и видео материјал) и интерактивни (информационо – комуникационе технологије).[1] У настави историје, ресурси су писани историјски извори, фотографије, карикатуре, филмови и интернет.
Визуелни ресурси у настави историје
Писани историјски извори које наставник историје може користити су текстови из наративних извора и текстови из историјских докумената.[2] Историјски документи су извори првог реда, а наративни извори су извори другог реда.[3]
Наставници историје могу употребити текстове из књижевних дела. Књижевна дела која се могу користити у настави историје су:
1. Текстови из књижевних дела која су савремена догађајима које описују;
2. Текстови из историјске белетристике;
3. Народна књижевност.[4]
У настави историје, користе се фотографије, сликарска дела и карикатуре као ресурси.[5] Фотографије помажу ученицима да схвате да:
1. су фотографије биле подвргнуте процесу селекције;
2. се фотографије лако монтирају;
3. да фотограф може непосредно утицати на догађаје које снима.[6]
Сликари могу осликавати догађаје којима су савремени и догађаје из далеке прошлости.[7] Карикатуре дају сатиричне оцене догађаја, појава и личности.[8] Карикатуристи су пристрасни и не нуде мноштво становишта.[9]
Аудиовизуелни ресурси
Наставници историје могу користити филм када обрађују теме из историје 20. века.[10] Учионица мора бити опремљена компјутером, телевизором или пројектором. Наставници историје могу наћи филмове на YouTube – у, Vimeo – у или неком другом сајту.
Интерактивни ресурси
Интернет пружа ученицима и наставницима историје приступ историјским изворима, фотографијама, литератури и филмовима.[11] Наставници историје и ученици их могу преузети са сајтова.
Наставници историје могу креирати сајтове, блогове и форуме и користити друштвене мреже. Сајтови, блогови, форуми и друштвене мреже помажу наставницима да деле писане историјске изворе, литературу, фотографије, филмове и своје презентације са ученицима.
[1] S. Koren, Resursi za učenje, A. Pešikan i ostali, Nastava orjentisana na učenje, Beograd, 2013, 135 – 136.
[2] М. Перовић, Методика наставе историје, Београд, 1995, 69.
[3] Исто.
[4] Исти, Књижевна дела у настави историје, Историјски гласник 1 – 2 (1984), 121.
[5] Исти, Ликовни материјал у настави историје, Историјски гласник 1 – 2 (1985), 124.
[6] Р. Страдлинг, Настава европске историје двадесетог века, Београд, 2008, 106 – 108.
[7] М. Перовић, Ликовни материјал у настави историје, 126.
[8] Исто, 127.
[9] Р. Страдлинг, наведено дело, 112.
[10] А. Ђуровић, Филм као историјски извор и могућност примене у настави историје, Настава историје 2 (1995), 193 – 199.
[11] S. Mandić, Kompjuterizacija i istoriografija 1995 – 2005, Beograd, 2008, 88.
Пријавите се да бисте објавили нови коментар