Kako sačuvati normalnu funkciju štitne žlezde?
Endokrilne žlezde luče hormone koji upravljaju radom brojnih organa u organizmu. I Štitna žlezda ima takvu ulogu pa se njen poremećaj manifestuje i psihičkim i fizičkim posledicama koji se kasnije i komplikuju. Zato je prevencija i pravovremena dijagnostika ključ zdravlja svih funkcija u telu pa i ove.
Kako da štitna žlezda bude zdrava? Šta obuhvata kompletna dijagnostika? Zašto je važno meriti nivoe hormona u krvi i pratiti opšte zdravlje zdravlje uz pomoć biohemijskih analiza?
Brinite o svom zdravlju i kontrolišite ga na vreme.
Kompletan pregled štitne žlezde u sklopu preventivnih sistematskih pregleda
Prvi korak u očuvanju zdravlja je i kompletan pregled štitne žlezde koji će pratiti njeno zdravlje i otkriti ako je došlo do nekih promena.
Endokrinolog sa samo jednim kompletnim pregledom štitne žlezde ustanovljava situaciju i procenjuje zdravlje ove žlezde.
Anamneza je prvi korak uz pomoć kojeg će se ustanoviti opšte zdravstveno stanje, druge bolesti i opšti simptomi koji se javljaju. Lekar će proceniti šta je od parametara važno dodatno proveriti, a svakako će se meriti krvni pritisak i puls.
Fizički pregled je takođe još jedan važan segment gde lekar prepipavanjem vrata gde se ocenjuje oblik i struktura žlezde. Osim toga, doktor će proveriti kvalitet kože, kose, noktiju jer se i tu manifestuju promene u homonima.
Kompletan pregled štitne žlezde podrazumeva i ultrazvučnu proveru veličine, oblika i njenog kvalitetna, da li postoje čvorići, zrnasta struktura…
Ako se primete promene biće potrebne češće kontrole i medikamenti, a ako i organi ne funkcionišu pravilno, onda će možda trebati i pomoć u uspostavljanju normalne funkcije.
Potpuno opremljena laboratorija u Beogradu ili drugim većim gradovima – neophodna za praćenje zdravstvenog stanja
Dobro opremljena laboratorija u Beogradu ili drugim većim gradovima je ključna za proveru stanja hormona u krvi, a samim tim pomognu da se ustanove promene na vreme.
U samom startu se mere tri parametra: T3, T4 i TSH. Endokrinolog će u odnosu na ultrazvučni pregled i postojeće analize dati preporuke i da se urade dopunske analize i prate promene u nekom narednom periodu.
Analiza se radi iz venske krvi i daje jasne rezultate pa će se odmah znati da li postoji poremećaj u radu štitaste žlezde. Poseta poliklinikama je odličan način za brzu i laku analizu jer one imaju i potpuno opremljenu laboratoriju, ali i preglede lekara pa se za sat vremena može proveriti kompletno zdravlje i odmah uključiti terapiju za lečenje.
Prevencija i čuvanje funkcije štitaste žlezde
Malo se govori o očuvanju normalne funkcije štitne žlezde, ali postoje način da se održava zdravstveno stanje u dobroj formi i tako spreči razvoj oboljenja.
Vitamin D, Selen, Jod su nutrijenti koji su neophodni za normalnu funkciju štitne žlezde.
Važno je izbaciti zasićene masne kiseline, prerađenu hranu, a održavati fizičku aktivnost uz smanjenje stresa. Svi ovi činioci posredno utiču na razne funkcije pa i na rad štitne žlezde, a kada ona poremeti svoju funkciju onda je mnogo teže uticati na opšte psiho-fizičko zdravlje.
Svakako i da su preventivni pregledi deo preventivnog čuvanja zdravlja jer se neki poremećaji razvijaju postepeno pa bi trebalo pratiti zdravstveno stanje dok se ono ne pogorša.
Danas sve mlađe osobe imaju prve probleme pa preventivne pregleda treba uvrstiti već posle 30te godine. na taj način će se periodično vršiti promena, a ako dođe do poremećaja biće jasnije i u kom periodu je nastao i koliko traje.
Zbog svih tih razloga mere prevencije uključuju i preventivne preglede koji će brzo i efikasno uočiti poremećaj funkcije endokrinog sistema.
Pravilno tretiranje oboljenja
Vraćanje normalne funkcije štitne žlezde zavisi od vrste poremećaja koji je nastao. Najčešće su to hipotireoza, hipertireoza i autoimune bolesti pa i lečenje zavisi od toga.
Lekar će lekovima regulisati rad štitne žlezde, a posledično i funkcionisanje organa koji su pogođeni promenama. Pacijenti mogu da osećaju zamor, dekocentrisanost, bezvoljnost, usporen ili ubrzan rast srca, otok tela, ciste na jajnicima, problem sa varenjem, ubrzano gojenje ili mršavljenje, akne, promena kvaliteta kože…
Specijalista endokrinologije mora uzeti u obzir sve promene koje se dešavaju pa će neke nestati sa poboljšanom funkcijom tiroidne žlezde, a u nekim slučajevima se moraju tretirati i posledice koje su nastale na drugim organima.
Simptomi poremećaja funkcije štitaste žlezde su brojni i nije ih uvek lako povezati za poremećajem rada ili hormonima u telu. Ipak, ne treba čekati da osetimo poteškoće već je važno da endokrinolo proveri zdravstveno stanje i stručno proveri situaciju.
Kompletan pregled štitne žlezde podrazumeva i kompletnu laboratoriju u Beogradu ili nekom drugom mestu, a gde se mogu uraditi svi hormoni, makrkeri i potrebne analize.
Rezultati će dati jasniju sliku zdravlja i pomoći da se normalna funkcija žlezde vrati ili održava na pravilan način.
Please login to post a comment